E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

گزارش نشست «پشت دیوار نامریی: تجربه عرفانی در ادبیات روسی قرن های ۱۹ و ۲۰»

با مشارکت انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی و همکاری مدیریت همکاری‌های علمی- بین‌المللی، گروه زبان روسی و زبان و ادبیات فارسی دانشگاه الزهراء(س) و مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه درس گفتار دوم با عنوان «ادبیات عرفانی» با سخنرانی دکتر محبوبه مباشری و عنوان  «پشت دیوار نامریی: تجربه عرفانی در ادبیات روسی قرن های ۱۹ و ۲۰» با سخنرانی دکتر یلنا یوریونا کنورره از دانشگاه علوم انسانی سنت تیخون ارتدوکس با ترجمه همزمان به زبان روسی از سلسله نشست های هنر و ادب ایران و روسیه مورخ ۵ دی برگزار گردید.

دومین درس گفتار از سلسله نشست های هنر و ادب ایران و روسیه با عنوان "ادبیات عرفانی"  بصورت وبینار به همت خانم ناهیده کلاشی عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه الزهراء و عضو انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی و همکاری مرکز آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو  در تاریخ 5 دی ماه 1399 با حضور اساتید و دانشجویان و زبان آموزان فارسی مقیم روسیه برگزار شد. در ابتدای برنامه دکتر ماریا گن رئیس مرکز آموزش زبان فارسی مسکو ضمن خوش آمدگویی به تمامی شرکت کنندگان به اهداف برگزاری این سلسله نشست ها از جمله شناخت بیشتر فرهنگ و ادب فارسی و روسی و آشنایی متخصصان این حوزه برای انجام فعالیت های علمی مشترک آینده اشاره نمود. سپس دکتر سلیمانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ضمن خوش آمدگویی و تبریک میلاد حضرت مسیح به جایگاه عرفان و تصوف در ادبیات فارسی اشاره و از برگزارکنندگان وبینار تشکر و قدردانی کرد. در ادامه دکتر محبوبه مباشری دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی و رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه الزهراء سخنرانی خود را با موضوع " جایگاه ادبیات عرفانی در گستره ادبیات فارسی " ارائه نمود. وی ضمن معرفی مختصر ادبیات عرفانی فارسی، به بیان تجربیات متعالی روحی و باطنی شاعران و نویسندگان ایرانی با استفاده از مؤلفه های ادبی در ادبیات عرفانی فارسی اشاره نمود و از شاعرانی چون سنایی غزنوی، عطار نیشابوری، جلال الدین محمد بلخی، فخرالدین عراقی، شیخ محمود شبستری و ... نام برد. در ادامه داستان سیمرغ مرغ منظومه منطق الطیر عطار، مبحث وحدت وجود وحدت سه گانه عشق، عاشق و معشوق را مطرح نمود. در ادامه دکتر یلنا یوریونا کنورره استادیار گروه فلسفه و مطالعات دینی دانشکده الهیات دانشگاه علوم انسانی ارتودکس سنت تیخون سخنرانی خود را با موضوع "پشت دیوار نامرئی: تجربه عرفانی در ادبیات روسی قرن های 19 و 20" بیان داشت. وی در سخنان خود به تجربه های عرفانی در ادبیات روسیه و دنیای غیب و شهادت، موضوع انتقال از یک جهان به جهان دیگر، و کشمکش بین خیر و شر در آثار نویسندگان روس قرن های 19 و 20 اشاره کرد.

در پایان سخنرانی، دکتر مباشری برای همکاری مشترک و تعامل بیشتر در موضوع فرهنگ عرفانی ایران و روسیه اظهار امیدواری نمود و از برگزار کنندگان نشست تشکر کردند.

صفحه اصلی اخبار سایت گزارش همایش ها گزارش نشست «پشت دیوار نامریی: تجربه عرفانی در ادبیات روسی قرن های ۱۹ و ۲۰»