E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

نخستین سفیر ایرانی زبان روسی در همایش علمی اوراسیا انتخاب شد

نجفی، سفیر زبان روسیجبرئیل نجفی، عضو انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی، به عنوان نخستین سفیر ایرانی زبان روسی در همایش علمی اوراسیا انتخاب شد.

در جهان امروز بالغ بر ۷ هزار زبان مجزا از یکدیگر وجود دارد اما به طور گسترده تنها از ۸ زبان از جمله روسی برای گفت‌وگو استفاده می‌شود. زبان روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد بوده و در فضای شوروی سابق که دارای ویژگی‌های چند ملیتی و بافت نسبتا پیچیده‌ای است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زبان روسی پنجمین جایگاه را در میان زبانهای زنده دنیا به خود اختصاص داده است، و این موضوع نمی تواند تصادفی باشد، چرا که زبان روسی، زبان فرهنگی عظیم، علمی وسیع و سیاستی مقتدر است . در سال های اخیر با توجه به افزایش روابط بین دو کشور ایران و روسیه در حوزه های مختلف نیاز به آموزش این زبان در کشور نیز چند برابر شده است.
انستیتو دولتی زبان روسی پوشکین یکی از مراکز آموزش عالی معتبر روسیه است که از سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است . این دانشگاه یکی از ۶ دانشگاه عضو کنسرسیوم برگزاری آزمون های تعیین سطح زبانی روسیه است، که مجوز برگزاری این آزمون ها را دارد. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده ، ۱۰ گروه آموزشی و مرکز تربیت معلم زبان روسی، مرکز گسترش زبان روسی و آموزش به زبان روسی و مرکز استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته در آموزش زبان روسی است. در پی امضای تفاهم نامه بین دانشگاه الزهرا(س) و انستیتو دولتی زبان روسی پوشکین، دفتر نمایندگی این انستیتو در دانشگاه الزهرا(س) راه اندازی شد.
با راه اندازی دفتر نمایندگی انستیتو پوشکین در ایران، برگزاری آزمون‌های تستی استاندارد زبان روسی به عنوان زبان خارجی و نیز آزمون‌های سنجش کودکان دوزبانه و دوره‌های ارتقای مهارت استادان زبان روسی با استفاده از خدمات پورتال «آموزش به روسی » http://pushininstitute.ru که شمار کاربران آن بیش از چهار میلیون نفر از 178 کشور جهان است، در ایران امکان پذیر شد.
هم چنین دفتر مرکزی بنیاد بین‌المللی «روسکی میر»، با هدف گسترش زبان و فرهنگ روسى، در دانشکده زبان و ادبیات خارجى دانشگاه تهران افتتاح شد. بنیاد «روسکی میر»، سال ۲۰۰۷ به دستور «ولادیمیر پوتین» به منظور حمایت از زبان و ادبیات روسى در سایر کشورها، تأسیس شد.
جبرئیل نجفی، سفیر زبان روسیطرح علمی و آموزشی سفرا زبان روسی در جهان از سال 2015 توسط انستیتو پوشکین ، شورای توسعه زبان وفرهنگ روسی دولت روسیه و وزارت علوم روسیه برگزار می گردد. شرکت کنندگان این طرح علمی بیشتر دانشجویان دکتری، کارشناسان جوان و روس شناسان بین 18- 30 سال می باشند. هدف از این طرح آشنایی هر چه بیشتر و بهتر زبان آموزان با فرهنگ، جامعه، زبان و ادبیات روسی می باشد. شرکت کنندگان میبایستی برای شرکت در مرحله ی نهایی تمامی فرم های مربوط به شرکت در همایش اوراسیا تا 22 جولای پر کرده وبه آدرس ایمیل این همایش ارسال می کردند.
همایش علمی اوراسیا، بزرگترین همایش علمی روسیه و اوراسیا می باشد که به دستور رسمی پوتین برگزار می شود. امسال این همایش 4 الی 10 سپتامبر در آرنبورگ، شهری در مرز روسیه و قزاقستان که به قلب اوراسیا نیز معروف می باشد برگزار گردید. هم چنین لازم به ذکر است همایش اوراسیا با همکاری مشترک حکومت استان آرنبورگ، شورای امور جوانان روسیه، دانشگاه دولتی تربیت معلم آرنبورگ و انستیو دولتی روابط بین الملل مسکو به مرحله اجرا رسید.
در مراسم افتتاحیه همایش اوراسیا بیش از 1100 نماینده، کارشناس و محقق از 77 کشور جهان حضور داشتند. حدود 240 نفر از دانشجویان و جوانان آرنبورگ در برگزاری هر چه بهتر این همایش به عنوان داوطلب شرکت داشتند.
از بخش های اصلی همایش اوراسیا می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- اوراسیا به عنوان واقعیت ژئوپلتیک جدید
- چالش های دنیای معاصر و حرکت به سمت توسعه پایدار
- نگاه جوانان اوراسیا به وضعیت فعلی و آینده خود
- سفیران زبان روسی در دنیا
همان طوری که اشاره شد، همایش اوراسیا از بخش های مختلفی منجمله انتخاب سفرای زبان روسی در دنیا تشکیل شده بود. در طول همایش مسابقات علمی و دوره های آموزشی آشنایی با فرهنگ، جامعه، زبان و ادبیات روسی برای شرکت کنندگان مرحله نهایی سفرا زبان روسی در نظر گرفته شده بود. 116 نفر از روس شناسان، محققین و کارشناسان روابط بین الملل برای مرحله نهایی طرح سفرای زبان انتخاب شده بودند که از بین آنها 42 نفر به عنوان سفیر زبان روسی انتخاب شدند. جبرئیل نجفی روس شناس و دانشجوی دکتری انستیتو پوشکین به عنوان نخستین سفیر ایرانی زبان روسی برگزیده شد. سفرا زبان روسی با همکاری انستیتو پوشکین برنامه های علمی و آموزشی مختلفی در راستای آشنایی با زبان، فرهنگ و جامعه روسیه در روسیه و کشورهای مشترک المنافع برگزار خواهند کرد.
برگزاری چنین همایش هایی در راستای توسعه ی روابط علمی و فرهنگی روسیه، منطقه اوراسیا و ایران نقش بسزایی خواهد داشت . دانستن زبان و شناخت هر چه بهتر فرهنگ، آداب و رسوم یکدیگر در راستای توسعه همکاری های استراتژیک در زمینه های اقتصادی، سیاسی و علوم انسانی میان ایران و روسیه کمک شایانی خواهد کرد.

صفحه اصلی اخبار سایت اخبار انجمن نخستین سفیر ایرانی زبان روسی در همایش علمی اوراسیا انتخاب شد