E-mail: از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد. . از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.

سخن سردبیر


به نام خالق هستی

وَ مِنْ آیاتِهِ خَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَ أَلْوانِكُمْ إِنَّ فی‏ ذلِكَ لَآیاتٍ لِلْعالِمینَ
«از نشانه های او آفرینش آسمان ها و زمین و تفاوت زبان ها و رنگ های شما است. در این نشانه هایی است برای عالمان»

زبان و ادبیات روسی از سال 1314 در دانشگاه تهران، یک سال پس از تأسیس این دانشگاه، تدریس می شد و در حال حاضر در دانشگاه های گوناگون کشور در حال توسعه است. نیاز به انجمنی که بتواند فعالیت های این حوزه را به صورت هدفمند گسترش دهد همیشه احساس می شد. به همین دلیل با همت جمعی از استادان دانشگاه های ایران «انجمن ایرانی زبان و ادبیات روسی» در اواخر سال 1391 تأسیس گردید.

یکی از اهداف تأسیس انجمن، انتشار نشریه ای با موضوعات مرتبط با زبان و ادبیات روسی بود تا با انتشار مقالاتی، با استفاده از دستاوردهای پژوهش های هدفمند و مطابق با نیازهای جامعه در حوزۀ علوم انسانی، بتوان در راستای بومی سازی و توسعه این علم قدم های مؤثری برداشت. از بدو فعالیت انجمن نشریه ای با عنوان پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی نیز فعالیت خود را آغاز نمود و پس از انتشار دو شماره توانست رتبه علمی پژوهشی را از شماره نخست کسب نماید. پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی نخستین و تنها نشریه ای است که به زبان روسی در ایران منتشر می شود.

در اینجا لازم می دانم تا از همکاری و مساعدت مدیرکل محترم دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای محترم کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور در اعطای رتبه علمی پژوهشی به پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی از شماره نخست قدردانی و تشکر نمایم. بی شک این مسأله موجب دلگرمی دست اندرکاران مجله و ترغیب آنان را برای ادامۀ راه فراهم آورد. امید است با یاری پروردگار و به کمک پژوهشگران اهل قلم در این حوزه، در این امر مهم که خدمت به کشور و ارتقاء جایگاه علمی آن از اهم امور است، گام های بلند برداشته شود.

دکتر مرضیه یحیی پور
سردبیر پژوهشنامه زبان و ادبیات روسی